[AKTUALIZOVÁNO] Je již jedno kde, kdy a komu se to stalo. Není jedno, co se stalo. Představte si situaci: hrajete vyrovnaný zápas, 2:2, pátý set, hráči jsou v bodovém kontaktu, blíží se vyvrcholení snažení obou aktérů a v tom...

...a v tom na hostujícího hráče začne ze židle pokřikovat člen družstva domácích, že podává "z ruky". Kapitán hostů upozorňuje rušitele, ať se do zápasu touto formou nevměšuje, ať jej nechá dohrát, jelikož není rozhodčím ani přímým aktérem, ale pouze přihlížejícím.

Domácí hráč má mečbol, hostující hráč má podání, oba se snaží plně koncentrovat. Před nadhozem míčku na něho, nyní silnějším hlasem, rušitel opět křičí "Nepodávej z ruky, jóóóó!". Domácí ve výměně využívá mečbol, hostující hráč prohrává, hra končí, emoce explodují.

Nejenže rušitel významně ovlivnil vývoj posledních výměn a poškodil tím hostujícího hráče a družstvo, ale zároveň i pokazil radost z vítězství domácího hráče, protože taková výhra ho jistě těšila méně, než kdyby zápas vyhrál bez tohoto narušení. Došlo k ostré výměně názorů kapitána hostů s rušitelem, který posléze uznal, že plně nedomyslel důsledek svého jednání. Dále došlo k významnému narušení sportovního a přátelského ducha, jinak pěkného utkání.

Vzrušená debata o pravidlech podání pokračovala i v průběhu následujícího zápasu.

[AKTUALIZOVÁNO]
Uvádíme reakci vítěze utkání, kterou publikoval na našem webu ve vzkazech, na tento článek:
Nedá mi to se nevyjádřit, k poslednímu článku To vůbec nebylo sportovní... a podat to očima druhé strany, respektive očima vítěze daného zápasu. Je fakt, že mě ta výhra tolik netěšila (byť vyrušeni z tempa jsme byly oba), ale kořeny celého incidentu sahají hlouběji. Na okrese totiž existuje jeden klub, v kterém víc jak polovina hráčů podává dlouhodobě z ruky. Někteří dokonce úmyslně a nestydí se to přiznat. Během první poloviny sezóny jsme hráli nejdříve s jedním mužstvem daného klubu. Už během tohoto zápasu proběhla zhruba desetiminutová hlučná debata o tom, zda v okresních soutěžích podávat dle pravidel a nebo "okresně". O několik týdnů později přijede další mužstvo daného klubu. Podávání některých hráčů je opět více než sporné, což logicky některé lidi nenechává chladnými. Ale zápas je téměř předem rozhodnutý, tak to (zatím) nikdo neřeší. Za rozhodnutého stavu zápasu probíhá zajímavá dvouhra. Přihlížející jsou v napětí, prožívají zápas s hráči. Domácí hráč není schopný proměnit několik matchballů. Možná i díky spornému servisu hostujícího hráče. Jeden z domácích intuitivně a opravdu nevhodně něco řekne hostujícímu hráči kvůli servisu. (Nutno říct, že domácí "výtržník" to dělá proto, že nemá rád nespravedlivost, řekne to naprosto spontánně v rámci vtáhnutí do zápasu a důsledky v daný moment skutečně nechává stranou). Hráči jsou vyvedení z tempa, ale zápas musí být přerušen až kvůli hostujícímu kapitánovi, který minutu až dvě pořvává na celou hernu, že se to nedělá. Zápas brzy konči vítězstvím domácího hráče a debaty pak několik minut pokračují tak, jak je v článku psáno.... Co jsem tím chtěl říci.... V daném článku mi chybí zamyšlení nad tím, zda hostující celek také něčím nepochybil. Možná ho jen dohnala neznalost pravidel nebo dlouhodobá "vychytralost" některých hráčů daného klubu. Netřeba zapomínat, že některým daný klub leží v žaludku již několik let, kvůli jejich oficiálnímu protestu u svazu, že proti nim v okresní soutěži mužů nastoupily ženy a mladé dívky a dovolily si je porazit.... Inu vše má svůj rub a líc a nic není černobílé. Všem fair-play hráčům daného klubu přeji hezké Vánoce a vše nejlepší v novém roce 2017.

Vyjádření našeho kapitána: "S rušitelem jsem hodně zvýšeným hlasem jeho prohřešek řešil až po skončení zápasu."

Článek neměl ambici se zamyslet nad problematikou podání v naší regionální soutěži. Byl pojat formou reportáže z koncovky zápasu. Autor článku, ze své zatím ne příliš dlouhé herní zkušenosti z druhé a třetí třídy odhaduje, že ze čtyř hráčů, kteří proti němu nastoupí, maximálně dva podávají v zápase trvale dle pravidel. Jedná se tedy o "prohřešek", který se vyskytuje napříč všemi kluby a nejspíše i úrovněmi v regionu. Mnozí hráči znalost pravidel o podání neznají nebo jej znají jen z části.

Ohledně podání jsme zveřejnili následující článek: Teorie stolního tenisu: podání.

Děkujeme za reakci a přejeme úspěšný rok 2017.