Již po třetí jsme po skončení valné hromady TJ Sokol Dříň uspořádali turnaj ve stolním tenisu. Soutěže jednotlivců se zúčastnilo 12 hráčů, kteří odehráli 21 zápasů. Nasazení bylo provedeno dle aktuálního bodového žebříčku. Turnaj jsme odehráli zajímavým vyřazovacím systémem na dvě porážky. Vítězem turnaje se stal Luděk Stočes a obhájil tak loňské prvenství, na druhém místě skončil Marek Teiml, třetí Miroslav Hurt, čtvrtý Petr Skála, páté až šesté místo patřilo Vladimíru Bromskému a Janu Husákovi. První tři hráči obdrželi za své výkony medaile.

Herní systém

Vyřazovací systém na dvě porážky je méně obvyklá modifikace klasického vyřazovacího systému. Turnajem nepostupují jen vítězové, ale i účastníci, kteří prohráli zatím jen jednou. Rozpis utkání se skládá jak z části pro vítěze (větev vítězů) jako ve vyřazovacím systému, tak i části pro účastníky, kteří již jednou prohráli (větev poražených).

Na začátku jsou všichni ve větvi vítězů. Ti, co vyhrají, postupují do druhého kola. Ti, kteří prohrají přecházejí na začátek větve poražených. Vítěz každého kola ve větvi vítězů se v následujícím kole setká s dalším jiným vítězem z této větve. Poražený z tohoto duelu přechází do větve poražených. Vítěz každého kola ve větvi poražených se v následujícím kole setká s některým poraženým z větve vítězů. Pro poražené ve větvi poražených turnaj končí, neboť prohráli již podruhé.

Na konci turnaje se vítěz větve vítězů utká v zápase o celkové vítězství s vítězem větve poražených. V případě, že v tomto zápase vyhraje vítěz větve poražených, hraje se ještě jeden zápas mezi těmito dvěma účastníky. Tím je zaručeno, že i přes jednu porážku se každý může stát vítězem turnaje.

Výsledky turnaje nejsou zcela jednoznačné, i když první čtyři místa určena jednoznačně jsou. O další místa se účastníci buď dělí, nebo se rozhoduje podle pomocného hodnocení nebo doplňkového zápasu.

Vyřazovací systém na dvě porážky má oproti klasickému vyřazovacímu systému výhodu v tom, že jedna porážka ještě neznamená vyřazení z turnaje, takže může vyhrát i ten účastník, jemuž se jeden zápas nepovedl. Cena za to je ovšem zvýšený počet zápasů nutných k dohrání turnaje.

Existuje mnoho variant tohoto systému. Například finále je hráno vždy pouze jednou nebo tak, že vítěz větve poražených nehraje finále, ale hraje o druhé až třetí místo. U nás hrajeme zmíněným způsobem.

Turnaj jednotlivců nejlépe zvládl Luděk Stočes, neprohrál žádný zápas.

Přehled dosavadních vítězů

  • 2018: Luděk Stočes
  • 2017: Luděk Stočes
  • 2016: Martin Kasík